A Nemzetközi Kerékpáros Szövetség korábbi vezetői nem akadályozták meg a dopping elterjedését, és tevékenységük hozzájárult ahhoz, hogy Lance Armstrongból szupersztár váljon. Ugyanakkor arra vonatkozó bizonyíték nincs, hogy az amerikai versenyző fizetett volna csalásainak eltitkolásáért, áll egy független reformbizottság jelentésében. Bekeményíthet a szövetség, írja az Origo.
A független reformbizottság (Cycling Independent Reform Commission - CIRC) 227 oldalas anyagában - amely javaslatokat is megfogalmaz - 174 tanú vallomása szerepel. A jelentésben kiemelik, hogy Hein Verbruggen és Pat McQuiad, a Nemzetközi kerékpáros Szövetség (UCI) korábbi két autokrata, ám gyengekezű elnöke kedveztek Armstrongnak, védték őt.
A jelentés szerint elképzelhető, hogy az amerikai bringás 1999-es, első Tour-sikere alkalmával az illetékesek szemet hunytak egy olyan visszadátumozott recept felett, amelyben tiltott szer - kortikoszteroid - fogyasztását engedélyezték neki. De ezt tették a francia országúti világbajnok, Laurent Brochard esetében is.
Armstrong adományozott is
A Dick Marty vezette testület ugyanakkor nem talált bizonyítékot arra az állításra, miszerint Armstrong összesen 125 ezer dollárt fizetett volna az UCI-nak, hogy az 1999-es Touron és a 2001-es svájci körversenyen adott pozitív mintáját eltüntessék. Arra viszont a jelentés kitért, hogy az UCI két nagyobb adományt is elfogadott Armstrongtól 2008-ban.
A CIRC utalt rá, hogy a sportágat alapjaiban megrázó 1998-as Tour-doppingbotrány után Verbruggen szerette volna jobb színben feltüntetni a kerékpározást, és erre a rákos betegségét legyőző Armstrong tökéletes alanynak mutatkozott. A hét Tour-diadalától megfosztott, örökös eltiltással büntetett versenyző közleményében úgy fogalmazott: örül annak, hogy a testület keresi az igazságot, és engedik, hogy ebben a munkában közreműködjön.
Válsághelyzetek rossz kezelése
A jelentés szerint a reformok - különösen a biológiai útlevél bevezetése - révén a tiszta versenyzőknek most sokkal több esélyük van a sikerekre, mint korábban, és a csalók csupán 3-5 százalék előnyt élveznek az eritropoetines (EPO) korszak 10-15 százalékával szemben.
A CIRC szerint a korábbi elöljárók alatt kevésbé volt átlátható az UCI gazdálkodása és akadtak törvénytelenségek a választások alkalmával is.
De előnyösebb elbírálás alá esett a kétszeres Tour de France-győztes Alberto Contador is, akinek szervezetében a 2010-es Tour során clenbuterol nyomait fedezték fel, erről három tisztviselő azonnal értesítette is. A jelentés szerint ez az ügy tökéletes példa a válsághelyzet rossz kezelésére, de arra nem található bizonyíték, hogy a szövetség el akarta-e tussolni az esetet.
Doppingellenőrzés nonstop
A testület javasolja - többek között -, hogy a versenyzők is szavazati joghoz juthassanak a közgyűléseken, valamint az UCI a doppingellenes harcban az eddiginél hatékonyabban működjön együtt kormányzatokkal, törvényhozó hatóságokkal, táplálkozással foglalkozó cégekkel.
A csalókat segítő doktorokat a mostaninál keményebben szankcionálnák, a gyanús versenyzőktől akár éjjel (este 11 után és reggel 6 óra előtt) is lehetne mintát venni, és amint megjelenik egy új analizáló eljárás, a mintákat az alapján is ellenőriznék.
Forrás: [origo]
0 Megjegyzések