Nem indít eljárást az FK Rosztov és a PSV Eindhoven szerdai Bajnokok Ligája-mérkőzésén történt banándobálás miatt az UEFA.
A rasszista esetek vizsgálatára szakosodott FARE (Football Against Racism in Europe, Futball a rasszizmus ellen Európában) csütörtökön hívta fel az UEFA figyelmét, hogy a 2-2-es döntetlennel végződött Rosztov - PSV BL-csoportmeccs első félidejében a hazai drukkerek banánt dobtak a pályára, amelyet csak negyedórával később távolítottak el onnan a rendezők.
A holland együttesben három színes bőrű futballista, Nicolas Isimat-Mirin, Jetro Willems és Luciano Narsingh, volt a pályán. AZ UEFA pénteken közleményben jelezte, hogy nem indított fegyelmi eljárást az eset kapcsán.
A Rosztovot egyébként már büntette ebben a szezonban szektorbezárással az európai szövetség a Bayern München elleni első fordulós mérkőzésen, mert drukkerei rasszista viselkedést tanúsítottak az Ajax elleni BL-selejtezőn.
Érdekes, hogy egy ilyen egyértelműen rasszista megnyilvánulásért, mint egy banán pályára dobása, az UEFA nem büntette meg az orosz csapatot. Főleg annak fényében figyelemre méltó, hogy a magyar csapatok és a magyar válogatott milyen esetekben szokott büntetést kapni. Talán a legismertebb eset az, amikor a magyar nemzeti tizenegy románok elleni meccsét korábban azért kellett üres stadionban megrendezni, mert a szurkolók kifütyülték az izraeli himnuszt, illetve palesztin zászlókat lengettek egy barátságos mérkőzésen.
Az idei szezonban a Celtic szurkolói, korábban például a Athletic Bilbao fanatikusai vittek be több palesztin zászlót izraeli csapatok elleni meccsre, amiért nem kaptak büntetést.
Idén eddig a Nikolics Nemanját foglalkoztató Legia Varsó állítólagos rasszista bekiabálások és pirotechnikai eszközök használata (látványos koreográfia) miatt lesz kénytelen üres lelátók előtt játszani a Real Madrid ellen, míg a Rosztov semmilyen büntetést nem kap egy pályára dobott banán miatt.
Nehéz következetességet találni a szövetség ítéleteiben. Azt még csak feltételezni sem szeretném, hogy esetleg az lehet a háttérben, hogy a kisebb költségvetésű klubcsapatok, szövetségek sokkal könnyebben kapnak büntetést, mint a gazdagabbak. De valamilyen rendszernek kell lennie.
0 Megjegyzések